Istorie Noiembrie 7, 2014

În partea de N-V a oraşului Botoşani, la o distanţă de 1 km se află satul Cişmea.

Biserica parohială se află în partea de vest a satului pe un loc mai ridicat, fiind vizibilă de la distanţă.
Ctitorul este Arhimandritul grec Kiril din Constantinopol în anul 1847, care era egumen al Mănăstirii Popăuţi, care restaurează din temelie o biserică veche cu hramul „Sfinţii 40 de Mucenici". Aşadar biserica actuală a fost construită pe temelia unei alte biserici, mult mai vechi. Mărturie în acest sens stă un pomelnic vechi: „ Acest pomealnic iaste a stareţului sfintelor monastiri Neamţul şi Secu, care s-au născut, şi s-au botezat aice, în biserica din satul Cesmeaoa de lângă Botoşani, la anul 1800".
Lucrări de reparaţii şi pictură: Biserica a fost reparată de enoriaşi în anii 1905 - 1906 când a fost acoperită cu tablă, apoi în anul 1931, preot fiind Grigore Hatmanu şi în anii 1948 (exterior), şi 1965 (interior) preot fiind Ilie Avasiloaie. Între anii 1983 -1985 Preotul Mihai Ciobanu a reparat din nou biserica atât în interior cât şi în exterior, înzestrând-o cu strane din stejar.